بیمه آسیا

الحاقیه بیمه شخص ثالث آسیا چیست ؟


بیمه نامه مانند یک قرارداد است که بین دو طرف بسته می شود.یک طرف شرکت بیمه یا بیمه گر و یک طرف بیمه گزار یا شخصی که بیمه به نام او صادر میشود.
موضوع بیمه نامه ممکن است بیمه خودرو آسیا ،بیمه ساختمان آسیا ،بیمه مسئولیت آسیا ،بیمه باربری آسیا ،بیمه آتش سوزی آسیا ،بیمه عمرو پس انداز آسیا ،بیمه درمان آسیا ،بیمه مسافرتی خارج کشور آسیا ،بیمه حوادث آسیا یا موارد دیگر باشد.
هرگونه تغییری که در مشخصات و موضوع بیمه یا تعهدات هر یک از طرفین یعنی بیمه گزار یا بیمه گر صورت گیرد باید در بیمه نامه ذکر شود منتها چون معمولا در برگه های بیمه نامه جایی برای درج تغییرات در نظر گرفته نشده است این تغییرات در  برگه ی دیگری نوشته میشود که به این برگه " الحاقیه " گفته میشود.
در برگه الحاقیه شخص ثالث آسیا حتما باید شماره بیمه نامه ی اصلی و نام بیمه گزار درج شود و توسط شرکت بیمه یا نمایندگی های آن مهر شود.
الحاقیه ی بیمه شخص ثالث حتما باید توسط نمایندگی بیمه ای که بیمه اصلی را صادر کرده تهیه و مهر و امضا شود.
چند مثال از مواردی که الحاقیه بیمه شخص ثالث آسیا بایستی صادر شود:
-    هر نوع تغییر در قوانین و در تعهدات بیمه گر مانند افزایش تعهدات جانی و مالی
-    تغییر در مشخصات بیمه نامه مثلا اختلاف در مشخصات خودرو مانند تعویض پلاک،موتور،شاسی ،رنگ یا ظرفیت و...
-    تغییر در موارد پوشش بیمه نامه مثلا لوازم اضافی خودرو که قبلا بیمه نبوده و مالک خودرو تصمیم می گیرد آن را هم بیمه کند.
-    درخواست بیمه گزار برای اضافه شدن یک یا چند پوشش(کلوز) بیمه ای . مثلا یک پیمانکار ساختمانی 3 نفر از کارگرانش را قبلا بیمه کرده و حالا تصمیم گرفته 2 نفر دیگر را هم اضافه کند.
-    تغییر در سابقه عدم خسارت . چنانچه در ثبت سابقه تخفیفات اشتباهی صورت گرفته باشد می بایست الحاقیه صحیح صادر گردد.
-    تغییر در مدت زمان بیمه نامه مثلا افزایش یا کاهش زمان بیمه نامه
مواردی که در محاسبه مبلغ الحاقیه  شخص ثالث آسیا تاثیر دارد :
صدور الحاقیه بیمه شخص ثالث بیمه آسیا در مواردی که حق بیمه افزایش پیدا نکند هزینه ای ندارد مانند تعویض پلاک خودرو.
در صورت هر گونه افزایش در مبلغ بیمه نامه ، بیمه گزار برای صدور الحاقیه بایستی مابه التفاوت حق بیمه را پرداخت کند.مبلغ الحاقیه به تعداد روزهای باقیمانده تا پایان اعتبار بیمه نامه بستگی دارد. مثلا مبلغ الحاقیه بیمه شخص ثالث آسیا یک ماشینی که 10 ماه دیگر اعتبار دارد حدودا دو برابر مبلغ الحاقیه ماشینی است که بیمه نامه آن 5 ماه اعتبار دارد . البته نوع خودرو نیز در محاسبه حق بیمه تاثیر دارد.

در حال حاضر و با توجه به اعلام نرخ دیه در سال 93 از سوی وزارت دادگستری به مبلغ 200 میلیون تومان در ماه های حرام( رجب،محرم،ذیقعده و ذیحجه) و مبلغ 150 میلیون تومان در ماه های دیگر سال ، شرکت های بیمه موظف شدند تا میزان تعهدات جانی خود راحداقل تا نرخ جدید افزایش دهند. لذا با فراخان صورت گرفته از سوی بیمه مرکزی و شرکت های بیمه جهت جلوگیری از بروز خسارات احتمالی و عدم امکان پرداخت آن از سوی بیمه گزاران بهتر است هر چه سریعتر نسبت به دریافت الحاقیه اقدام شود. چرا که در صورت تصادف شرکت های بیمه فقط تا سقف دیه قید شده بر روی بیمه شخص را پرداخت می کنند و در صورت خسارت بیشتر شخص می بایست الباقی مبلغ را خود پرداخت کند که در بیشتر موارد خارج از توان افراد می باشد.

بیمه گزاران محترم بیمه آسیا جهت دریافت الحاقیه خود باید به همان نمایندگی که بیمه ثالث ایشان را صادر نموده مراجعه کنند چرا که اطلاعات خودروی شما در همان نمایندگی ثبت گردیده است و در صورت عدم دسترسی به ایشان می توانید با مراجعه به یکی از شعب بیمه آسیا الحاقیه را دریافت کنید.
روز و روزگارتان خوش باد


نویسنده : خدیجه نوری  ( نمایندگی بیمه آسیا کد 3814 )

WWW.Bimehasiaonline.com